Разбивка на начина, по който Chiefs включиха късно, за да стигнат до още един Super Bowl
New York Post | 2024-02-02 | 14:13:36

The Chiefs определено не приличаха на отбор от Super Bowl на Коледа, когато загубиха за четвърти път в шест мача, рекордът им падна до 9- 6 и тяхното нарушение, управляващо само 14 точки срещу Рейдърс.

В гостуващата съблекалня на стадион Arrowhead имаше пури за победа.

Патрик Махоумс оплака потока на Chiefs „една добра игра, една лоша игра, една добра игра, една лоша игра“. Това няма да продължи след сезона.

Канзас Сити превърна тази ниска точка в нещо, което преобърна годината му, като наниза пет последователни победи – включително три в следсезона – за да спечели участие в Super Bowl LVIII срещу 49ers на 11 февруари в Лас Вегас.

Това е различен път в сравнение с миналите мачове след сезона. Но за четвърти път от пет години Chiefs си осигуриха място във финалния мач на лигата поради различни фактори, които се намесиха, за да позволят възраждането им в края на сезона:

Появата на Раши Райс

Първият намек пристигна на 26 ноември, когато Райс хвана осем подавания за 107 ярда и тъчдаун при победата на Чийфс срещу Рейдърс. Той добави още девет уловки за 91 ярда по време на победата им на 17 декември при Патриотите.

Тези два мача бяха част от серия от девет мача, в които Райс – новобранец във втори кръг – улови осем или повече подавания шест пъти и записа 70 или повече приемащи ярда пет пъти. Той достигна и двата прага два пъти по време на победната серия на Канзас Сити.

Когато Chiefs избраха бившата звезда на SMU, Райс се присъедини към приемаща група, която вече върна Травис Келс, Скай Мур, Маркес Валдес-Скантлинг и Джъстин Уотсън. Но той завърши редовния сезон с най-много ярдове от Канзас Сити, който не се нарича Тайрийк Хил след Джереми Маклин (1088) през 2015 г., надминавайки 933 на Джу Джу Смит-Шустър през 2022 г.

Оризът се появи като допълнение към Kelce, от което Mahomes се нуждаеше по време на този период от пет игри.

Поредица от тъчдаун на Исая Пачеко

Близо до края на редовния сезон 2022 г., когато Чийфс спечелиха 10 от 11 мача, за да влязат в плейофите с разкъсване, Джерик Маккинън отбеляза в шест последователни мача — като всички с изключение на един от тях получиха тъчдаун. Нападението на Andy Reid винаги е било приятелско за Chiefs run backs, датиращо от Jamaal Charles, и миналата година, в този участък, McKinnon се възползва от това.

Този сезон Пачеко, вторият играч, който отбеляза гол в седем последователни мача – две седмици неактивност и една седмица без момент в Седмица 18, за целите на почивката, смесено – влиза в Супербоул. Стилът на бягане на Пачеко го прави труден за преодоляване и той превърна 205 изпълнения в 935 бързи ярда в 14 игри. Той добави още 254 в трите мача на Chiefs след сезона.

Отбранителният скок на Стив Спаньоло

Отбраната, организирана от бившия координатор на защитата на Джайънтс, никога не е била проблемът този сезон. Но звеното на Spagnuolo позволи на опонентите си да достигнат до 20 точки само веднъж - Билс, в дивизионния кръг на AFC - през тяхната победна серия. Шефовете не са позволили на нарушение да вкара повече от 27 точки през целия сезон и са предали втория най-малко точки на мач (17,3).

Те нямаха титулярен защитник Ник Болтън за половината от редовния сезон, включително петседмично отсъствие след операция на китката, но той води всички защитници с 27 борби по време на плейофите и записа 40 по време на петте им разкъсвания . Болтън, както повечето от ключовите титуляри в Канзас Сити, не игра през седмица 18.

Реколта Mahomes-Kelce връзка

Kelce прекара пресконференции и подкасти „New Heights“, за да спре слуховете за пенсиониране и повтори защо не планира да спре да играе след сезона. Но причината, поради която бърборенето по тази тема се засили, произтичаше от периодичните му борби през 2023 г.

Той на косъм пропусна осми пореден сезон на 1000 ярда, но тъчдауните на Kelce паднаха от 12 на пет — включително нула в последните му шест мача от редовния сезон. В последните два мача след сезона обаче Kelce хвана три тъчдауна от Mahomes.

Двойката изпревари Том Брейди и Роб Гронковски за повечето тъчдауни в плейофите от тандем куотърбек и стегнат край. Една седмица по-късно Kelce надмина рекорда на Джери Райс за всички времена от 151 приема след сезона.

Дори и Chiefs да бяха спечелили три последователни мача, влизайки в дивизионния кръг, те се нуждаеха от ретро версията на Kelce, за да оцелеят по време на последните си две победи срещу номер 1 и номер 2 на AFC.

Нанасянето на ранен удар поправя нарушение при забавяне

Когато Mahomes и Kelce се свързаха по средата на първата четвърт от мача на AFC Championship, това отбеляза осмия пореден мач след сезона, в който Chiefs отбелязаха при началното си притежание. Случи се и трите пъти – тъчдаун, филдгол, тъчдаун – този следсезон и всичките четири пъти, когато Mahomes започна (като Блейн Габърт получи началото на седмица 18) по време на тяхната победна серия.

Това обаче е различно от нападението им в началото на мача преди този неотдавнашен период. Канзас Сити започна мача с тъчдаун само веднъж в шест игри след начало 7-2.